Zirkonyum kimyasal bir elementtir. Birçok farklı bileşik halinde bulunabilir. Sıcaklığa ve korozyona karşı çok dirençlidir.Dolayısıyla ağız içinde kullanıldığında metal destekli porselenlere göre çok daha doku dostu bir malzemedir.

Uzun yıllar diş hekimliğinde porselenin altına destek olması için metal alt yapılar kullanıldı. Metalin ışık geçirgen olmaması , rengi, metal alerjisi olanlarda kullanılamaması, dişetiyle her zaman iyi bir ilişkide olamaması ve bazı hastalarda ağızdaki başka metallerle ilişkiye girip istenmeyen bir akım oluşturması gibi dezavantajları vardı. Bu ihtiyaçlar diş hekimliğine zirkonyumun alternatif olarak girmesine sebep oldu.

Gülüş Dizaynı Prensipleri
Metal-Seramik ve Full Seramik Kronlar

Neden Zirkonyum?

Metal alt yapılar kadar porselene destek olabilme özelliğinin yanında , ışık geçirgen olduğu için doğal diş gibi bir görüntü vermesi estetik beklentileri karşıladı. Metalin dişetine verdiği morumsu gri renkten ve tebeşirimsi diş görünümünden bu sayede kurtulmuş olundu. Ayrıca metale göre çok daha doku uyumlu olması diş çevresi dokular için ayrı bir avantaj sağladı.

Bütün bu avantajlar dolayısıyla zirkonyum diş hekimliğinde yeni bir estetik dönem açmış oldu.

Online Randevu