Eğer dişlerin şekli iyi fakat renkleri kötüyse en uygun işlem diş beyazlatmadır. Diş beyazlatma işlemi diş temizliği işinden farklıdır. Dişler önce taş,plak gibi birikintilerden temizlenir ve varsa lekeler çıkartılır( örneğin sigara kaynaklı olanlar) Bu işlemden sonra ortaya çıkan renk dişin kendi rengidir ve temizlemeyle açılmaz. Bu aşamada diş beyazlatma işlemi gerekir.

Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Esas olarak iki yöntem vardır;

Ofis Tipi Beyazlatma:

Dişler tamamen temizlenip lekelerden arındırıldıktan sonra dişler üzerine özel bir jel sürülüp özel bir ışıkla yaklaşık 20 dakika muamele edilir. Kimi zaman tek seansla sonuç elde edilirken kimi zaman birkaç seansa ihtiyaç olabilir.

Ev Tipi Beyazlatma:

Dişlerden ölçü alınarak alt ve üst çene dişleri için şeffaf bir plak hazırlanır. Hastaya bir jel verilir ve bu jel gece yatmadan önce plakların içine sürülüp dişlere uygulatılır. Yani beyazlatma işi gece uyurken yapılmış olur. Duruma göre tedaviden sonuç alma süresi değişir.

Renk Kaç Ton Açılır?

Duruma ve vakaya göre değişmekle birlikte 7-8 tona kadar ağarma izlenir.

Dolgular ve Porselenler de Beyazlar mı?

Kullanılan jeller sadece doğal dişler üzerinde etkilidir. Ağızda değiştirilmesi gereken dolgu veya kaplama varsa önce renk ağartılmalı, daha sonra bunlar yeni renge göre değiştirilmelidir.

Ağarma Kalıcı mıdır?

Beyazlatmadan sonra dişler eski rengine dönmez. Fakat kişinin yeme içme alışkanlıklarına göre değişik oranlarda bir geri dönüş 2 yıl içinde olabilir. Bu durumda da işlem ev tipi beyazlatmayla desteklenebilir.

Yan Etkisi Var mıdır?

Beyazlatma prosedürleri profesyoneller tarafından uygulandığı sürece güvenilirliği kanıtlanmış işlemlerdir.İşlem sırasında ve sonrasında bir miktar hassasiyet görülebilir fakat 12- 24 saat içerisinde tamamen kaybolur.

Herkeste Kullanılabilir mi?

Hamilelerde ve emziren annelerde yapılmış bir araştırma olmamasından dolayı kullanılması önerilmez. Ayrıca dişlerde çürük, derin çatlak veya kırık olduğu durumlarda da dişler olumsuz etkileneceğinden önerilmez.

Beyazlatma Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrasında dişlerin gözle görülemeyen dentin kanalları renklenmeye çok açıktır. Bu yüzden ilk 48 saatte hastanın çay, kahve, kırmızı şarap gibi renklendirici yiyecek ve içeceklerden uzak durması önerilir.

Online Randevu