Dişin çevre dokularıyla, bunların hastalıkları ve tedavileriyle ilgilenen bilim dalıdır.

Dişeti Hastalığı Nedir?

Diş çevresi dokuların iltihabıdır. Bu iltihap sadece dişetini etkileyebildiği gibi, hem dişetini hem de dişi saran kemiği etkileyebilir. Sadece dişetinde sınırlı kaldığında hastalığın adı gingivitis, hem dişeti hem de kemiği içine aldığında adı periodontitis olur. Gingivitis iyi bir ağız hijyeni sağlandığında geri döndürülebilir bir hastalıktır. Fakat periodontitiste kaybedilen dokular geri kazandırılamaz. Sadece iltihap tedavi edilir, varolan dokuların korunması için bazı önlemler alınabilir.

Dişeti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kırmızı, şiş, fırçalama sırasında veya kendiliğinden kanayan dişetleri.
  • Dişlerde hassasiyet
  • Ağızda sürekli kötü koku
  • Dişlerde sallanma ve aralarında açıklıklar oluşması
  • Dişle çevre dokular arasındaki ceplerden akıntı gelmesi

Dişeti Hastalığının Nedeni Nedir?

Dişeti hastalığının nedeni dişler üzerinde biriken bakteriyel plak ve diş taşlarıdır. Ancak dişler iyi fırçalanır ve ara yüz temizliği yapılırsa bu birikintiler önlenebilir. Yani dişeti hastalığının en büyük sebebi ağız hijyeninin iyi sağlanamıyor olmasıdır. Stres, genetik faktörler, bazı sistemik rahatsızlıklar da hızlandırıcı etken olarak rol oynayabilirler.

Dişeti Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Hastalığa neden olan diş taşı, plak ve yumuşak dokuda oluşan iltihabi dokular tamamen uzaklaştırılıp ağız hijyeninin tam olarak sağlanabilmesi için hasta eğitilir. İlerlemiş vakalarda bir takım cerrahi girişimler gerekebilir.

Online Randevu